آسانسورهای خیره کننده دنیا

صفحه نخست / اخبار / این خبر
تاریخ انتشار خبر: 11 آذر 1397

آسانسورهای شومینه دار - فیلادلفیا

آسانسورهای هتل پالومار در فیلادلفیا به عنوان یکی از جالب ترین آسانسورهای دنیا شناخته شده اند؛ آسانسورهایی مبله با شومینه هایی سوزان که حس گرمی و راحتی را از همان بدو ورود در مهمانان ایجاد می کنند. درست است از زمانی که درهای آسانسور باز می شود، نقاشی های سه بعدی که روی دیوارها به طرز ماهرانه ای کشیده شده اند شما را به درون اتاقی گرم و نرم هدایت می کنند، به طوری که اصلا احساس نمی کنید وارد یک آسانسور شده اید. شومینه همیشه سوزانآسانسورها هم که با سوخت های زیست محیطی کار می کنند، احساس صمیمیت و راحتی بیشتری به فضا می دهند. براساس نتیجه رأی گیری کارشناسان علم دکوراسیون داخلی، طرح های شگفت انگیز این آسانسورها باعث شده است که آنها در صدر فهرست بهترین و جالب ترین طرح هایارائه شده برای آسانسورهای یک هتل قرار بگیرند.


آسانسور آکواریومی آلمان

هتل «رادیسون ساس» در برلین آلمان، یکی از شگفت انگیزترین آسانسورهای دنیا را در قلب خود جای داده، آسانسوری شیشه ای که درست وسط یک آکواریوم استوانه ایبزرگ به ارتفاع 25 متر تعبیه شده است. هنگامی که فردی وارد آسانسور می شود انگار در اعماق اقیانوس قرار گرفته، چرا که این آکواریوم که آکوادوم نام دارد خانه بیش از 2600 ماهی از 56 گونه مختلف است و شما می توانید ماهی های بسیاری از سراسر دنیا را در آ« ببینید. تماشای غذا دادن به ماهی ها و تمیز کردن آکواریوم هم خودش جذابیت خاصی برای مسافران این آسانسور زیبا دارد. هر روز سه یا چهار غواص ماهر، درون آکواریوم پریده و با 9 کیلوگرم غذا، ماهی ها را تغذیه می کنند. ساخت این آکواریوم و آسانسور داخلش نزدیک به 13 میلیون دلار هزینه داشته و توسط یک شرکت آمریکایی به اجرا درآمده است؛ آکوادوم همچنین بزرگترین آکواریوم استوانه ای دنیاست که قطر آن تا 12 متر می رسد و 900 هزار لیتر آب دریا در آن جا می شود.


آسانسورهای قطاری – سن لوئیس

طاق «گیت وی» یکی از دیدنی ترین مکان های سن لوئیس در میسوری آمریکاست، مکانی که خیلی از گردشگران، سن لوئیس را با آن می شناسند و به نوعی سمبل بین المللی این شهر شده. این طاق با 192 متر ارتفاع همچنین بلندترین سازه فولادی ساخت بشر در آمریکا و بلندترین طاق در جهان است. طاق گیت وی که در کرانه رودخانه می سی سی پی ساخته شده، توسط یک معمار آمریکایی – فنلاندی به نام ایروسارینن طراحی شده است و به غیر از بلندی و معماری خاص این طاق، از دیگر جاذبه هایی که در طراحی این سازه بلند جلب توجه می کند، آسانسور شگفت آور آن است. آسانسوری که از کنار هم قرار گرفتن 8 اتاقک تخم مرغی درست شده.
این اتاقک ها به صورت قطاری به هم وصل شده و مسئولیت جابجایی مسافران را برعهده دارند. هر اتاقک 5 نفر ظرفیت دارد و در کل و در هر بار حرکت، 40 مسافر طی 4 دقیقه به نقطه اوج طاق 192 متری می رسند. اتاقک های آسانسور دارای صندلی های مخصوص و پنجره هایی هستند که تمام چشم انداز شهر از آن دیده می شود اما جالب تر از طراحی اتاقک ها و قطاری بودن آنها، تکنیک بالابری این آسانسور است که آن را منحصر می کند از آنجا که سازه اصلی این بنا، یک طاق قوس دار است. هر یک از اتاقک ها به طور مجزا و در فواصل معین، 5 درجه تغییر زاویه می دهند تا طول تمام قوس این طاق را بدون خطر طی کرده و مسافران را سالم به بالا برسانند، در واقع تعادل این اتاقک ها با انحراف 5 درجه ای در طول مسیر حفظ می شود. ساخت این طاق با آسانسورهای ابتکاری اش از سال 1963 تا 1965 طول کشید و 13 میلیون دلار در آن زمان هزینه داشت.


آسانسور لوور - پاریس

موزه لوور آثار هنری و تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده، بنابراین چندان عجیب نیست اگر آسانسوری به شگفت انگیزی همان آثار هنری داشته باشد، آسانسوری رو باز که با فشردن یک دکمه از ناکجاآباد بالا می آید و برای یک تجربه هیجان انگیز اوج می گیرد تا مسافران را به مقصد برساند.
این آسانسور که از یک سکوی استوانه ای تشکیل شده، با کمک نیروی هیدرولیک از میان پله های مارپیچ موزه بالا آمده و تا طبقه آخر پیش می رود، گاهی استفاده از تکنولوژی های قدیمی تر مانند هیدرولیک در چنین فضایی گزینه مناسبی است و این بالابر این مطلب را به خوبی ثابت می کند. کسانی که حوصله بالا رفتن از پله های مارپیچ موزه را ندارند می توانند با سوار شدن بر این آسانسور در کسری از ثانیه خود را به طبقه آخر برسانند و البته چیز زیادی هم از دست نمی دهند چون باز بودن کابین آسانسور این امکان را به آنها می دهد تا تمام موزه ها را از ارتفاع، زیر نظر بگیرند. این آسانسور از معدود آسانسورهایی در جهان است که با نیروی محرکه هیدرولیک کار می کند.


آسانسوری با نمای آسمان - سوئد

آسانسور «اسکای ویوو» که در استکهلم سوئد قرار گرفته، یکی از خلاقانه ترین طرح ها را دارد که در سال های اخیر در پروژه های آسانسورسازی پیاده شده است. این آسانسور بر روی ساختمان کروی شرکت اریکسون نصب شده و گفته می شود با 110 متر ارتفاع، بزرگترین سازه کروی شکل در جهان است. 20 دقیقه طول می کشد تا آسانسور دور محیط کروی ساختمان را بپیماید، این آسانسور اولین طرح یک مهندس سوئدی است و سیستم بالابر پیچیده ای دارتد که بر پایه کشش با طناب و کابل استوار شده است.
آسانسور دور تا دور محیط کروی شکل سازه را در حالی که خود اتاقک کروی هم می چرخد بالا می رود و چشم انداز خیره کننده ای از ورزشگاه اصلی و مناظر زیبای استکهلم در مقابل دیدگان افراد قرار می دهد. با سوار شدن به این آسانسور همچنین می توان تجربه جدیدی از نمای پانورامای آسمان داشت. گفته می شود که خیلی از افراد، صرفا برای حس این همه زیبایی و لذت بردن از مناظر زیبا از فراز این ساختمان کروی، سوار این آسانسور می شوند، به طوری که تنها در ماه اول 160 هزار نفر سوار آسانسور شدند.

  

سریع ترین آسانسور - تایوان
یکی از فاکتورهای مه در صنعت آسانسورسازی «سرعت» است و البته در این میان سریع ترین هم می تواند جالب باشد و این سریع ترین آسانسور که در لیست بالابرهای خواستنی ما جا می گیرد، آسانسور برج 101 طبقه تایپه است. این هرج که با نام مرکز مالی جهانی تایپه هم شناخته می شود در واقع با 101 طبقه و 509 متر ارتفاع یکی از بلندترین آسمانخراش های دنیاست و مطمئنا این آسمانخراش به آسانسورهایی نیاز داشت که درخور شهرت و نام و نشانش باشند.
 برای ساخت آسانسور این برج، یک گروه ژاپنی سریع ترین آسانسور دنیا را در ساختمان اداری این برج نصب کردند، آسانسوری که می تواند با سرعت 17 متر در ثانیه برابر با 60.6 کیلومتر بر ساعت صعود کند و گنجایش 24 نفر یا ظرفیت حمل 1600 کیلوگرم بار را دارد. این آسانسور در زمان خود شاهکار پیچیده ای برای آسانسورها با سیستم سیم بکسل به شمار می رفت و توانست رکورد سریع ترین آسانسور جهان را در کتاب گینس به نام خود به ثبت برساند.