عجیب ترین آسانسور دنیا/ صف طولانی توریستها برای آسانسور سواری

صفحه نخست / اخبار / این خبر
تاریخ انتشار خبر: 12 آذر 1397

در شهر لیسبون در پرتغال، آسانسوری وجود دارد که در هیچ ساختمانی جایگذاری نشده، بلکه میان زمین و آسمان معلق است. داستان این سازه با تمام آسانسورهایی که تا به حال دیده اید فرق دارند، این بالابر عظیم که سانتاژوستا نام دارد ساخته شد تا مشکل هم سطح نبودن قسمت های مختلف شهر را حل کند.

اگر سوار این آسانسور شوید و مسیری را پیاده روی کنید سر از منطقه ی دیگری از شهر در خواهید آورد. ماجرای ساخت این سازه از این قرار است که سال ها پیش شهر لیسبون فراز و نشیب های زیادی داشت و از تپه های متعددی تشکیل می شد؛ به همین خاطر اهالی آن برای رفع این مشکل سانتا ژوستا را ساختند که هم مشکل شهر را حل کرد و هم با ظاهر زیبایش، امروز به جاذبه ی گردشگری بدل شده است. کارناوال امروز به لیسبون آمده تا از نزدیک این آسانسور منحصر به فرد را ببیند و ساعاتی را در آن سپری کند. ما را در این سفر هیجان انگیز همراهی کنید.

سانتاژوستا از جالب ترین آسانسورهای دنیاست که به جاذبه ای برای گردشگران تبدیل شده است. این آسانسور توسط یکی از شاگردان ایفل، سازنده ی برج ایفل ساخته شده است. سانتا ژوستا مهم ترین جاذبه ی گردشگری شهر لیسبون پرتغال می باشد.

از دور که به این آسانسور بنگرید سازه ای فلزی و غول پیکر خواهید دید، اما هر چه به آن نزدیک شوید زیبایی هایش بیشتر نمایان می شود. شما با آسانسوری تماما فلزی و طوسی رنگ روبرو هستید که برای تزئین، در ظاهر آن از چوب و آینه هم استفاده شده است. با ورود به محوطه ی آسانسور، هم می توانید از پلکان مارپیچ و فلزی بالا بروید و هم وارد آسانسور شوید. پیشنهاد می کنیم که هر دو را امتحان کنید ولی بدانید که پله ها باریک و کاملا مارپیچی هستند و بالا رفتن از آن ها کمی دشوار است.

سانتا ژوستا دو کابین یا اتاقک برای بالا و پایین بردن بازدیدکنندگان دارد. هر یک از این اتاق های آسانسور دو در برای ورود و خروج دارند که از جنس چوب هستند. هریک از این درهای چوبی به وسیله ی یک کرکره ی فلزی محافظت می شوند، با ورود مسافران به کابین ها مسئول آسانسور درها را باز و بسته می کند و جالب اینجاست که درِ خارجی هر بار با کلید مسئول آسانسور قفل و دوباره باز می شود؛ کاری شبیه به قفل کردن در خانه.

بازدید کنندگان با وارد شدن به اتاقک آسانسور، دو انتخاب خواهند داشت؛ یا در مسیر پیاده‌رو توقف کنند یا بر فراز آسانسور رفته و از محوطه ی مخصوص، به تماشای شهر بنشینند. مسیر پیاده‌روی این سازه که به صورت مسقف ساخته شده، مانند پل های عابر امروزی است و با توری های فلزی پوشانده شده است. بالاترین طبقه، محوطه ای کاملا باز می باشد که بهترین و جذاب ترین قسمت بازدید از آسانسور سانتا ژوستاست.